Proto na nás všude vyskakují pojmy jako „Big Data“, „Umělá inteligence (AI)“, „Machine Learning“, „Neuronové sítě“, „RPA“ apod. Velké i malé firmy tak touží po digitalizaci, umělé inteligenci nebo automatizaci a robotizaci procesů.
Není to tak snadné a není to kvůli nákladům
První překážka, která ve většině případů vzniká jako první, je chybějící know-how a obava z nákladů na tyto technologie. Potom, co zjistíme, že to není až tak znalostně a finančně nemožné, přichází druhý blok, který je však zásadnější, především z dlouhodobého pohledu. A to je nepřipravenost firmy na takové změny.
Proč je obtížná implementace pokročilých metod ve zpracování dat?
Již několik let jsem lektorem těchto pokročilých metod pro Controller Institut a pro různé online platformy. Zároveň jsem působila jako zaměstnanec v této oblasti ve velkých firmách. Všichni účastníci školení, specialisté v daných oborech a manažeři ve velkých firmách touží po této skvělé změně, která mění svět. Proč většinou v prvních fázích firmy tedy selhávají a proč to nejde tak lehce? Je to způsobeno tlakem na rychlost změny? Nebo nepoužitelnými daty? Nebo prostředí IT nevyhovuje novým přístupům? Nebo jsou to neexistující nebo vágně nastavené procesy?
Připravenost IT prostředí, procesů a disponibilní data jsou z naší zkušenosti překážkou u téměř všech firem (a to nejen malých ale především v korporátech). Existuje však závažnější problém, který si manažeři firem, jež tuto digitalizaci tlačí a chtějí, neuvědomují, a tím je FIREMNÍ KULTURA.
Implementace umělé inteligence, machine learningu, RPA a dalších pokročilých metod pro digitalizaci a pro možnost využívat data pro rozhodování (data driven decision) je TRANSFORMACE. Bez jasné vize, strategie, sladění a především zapojení lidí se neobejde. Nejde nezasadit a sklízet. Zasadit = vize, strategie, IT prostředí (ERP systémy, CRM systémy, čisté datové sklady a mnohé další), dostupná a kvalitní data, nastavené a optimalizované procesy. Proto, ve většině případů při práci na projektu digitalizace nebo implementace AI neděláme samotnou věc, ale připravujeme prostředí a měníme firemní kulturu.
To znamená, že pro mě v DigiFin v současné době není tolik práce. Roman Kolář připravuje účtárny a nastavuje a mění finanční procesy. Gerhard školí rozvojové produkty partnera FranklinCovey, aby změnil prostředí firemní kultury. A já se pak budu zabývat „třešinkou na dortu“ a pomáhat s vizualizací, datovou vědou a podobnými hezkými věcmi, které budou vidět.
Autor: Barbora Štětinová